Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Nasze samopoczucie i sprawność zależą od składu powietrza, jakim oddychamy. Zawiera ono w określonej proporcji cząstki naładowane dodatnio i ujemnie zwane jonami. Badania naukowe wykazują, że dla dobrego samopoczucia konieczna jest ich równowaga. Telewizory, monitory komputerów, klimatyzatory są źródłem nadmiaru jonów dodatnich w powietrzu tworząc tzw. smog elektryczny, który prowadzi do osłabienia koncentracji i bezsenności. Aby przywrócić równowagę i zneutralizować negatywne skutki smogu elektrycznego trzeba wzbogacić powietrze w jony ujemne.
Kryształ solny ze względu na swój skład chemiczny, jest idealnym źrółem tych jonów, które są emitowane intensywniej podczas świecenia lampy. Lampa solna to idealne oświetlenie do pokoju małego dziecka. Postawiona przy łóżeczku wytworzy aurę spokoju, zapewniając naszemu dziecku zdrowy, spokojny sen.
Jest naturalnym jonizatorem powietrza, a efekt jonizacji jest dodatkowo zwiększony poprzez rozgrzanie kryształu soli znajdującą się wewnątrz żarówką. Kryształ solny może stanowić ciekawy i niepowtarzalny element wystroju wnętrza, a poprzez jonizację powietrza i znane powszechnie pozytywne oddziaływanie kolorów poprawi nasze samopoczucie i komfort odpoczynku czy pracy.
Jednym z podstawowych problemów obecnego stulecia jest stale pogarszająca się jakość powietrza zarówno na zewnątrz jaki i w pomieszczeniach.
Codziennie jesteśmy otoczeni przez urządzenia elektryczne. Trudno wyobrazić sobie życie bez podstawowych urządzeń z których korzystamy na codzień: kuchenki mikrofalowej, telewizora, laptopa oraz wielu innych sprzętów z którymi praktycznie się nie rozstajemy. Niestety, są one źródłem szkodliwych dla człowieka jonów dodatnich. Nagromadzenie się tzw. elektrosmogu w pomieszczeniu skutkuje niekorzystnym samopoczuciem fizycznym i emocjonalnym.
Jednym z efektywniejszych sposobów eliminacji jonów dodatnich jest korzystanie z kłodawskich lamp solnych oraz świeczników solnych. Działają one jak naturalne jonizery powietrza. Włączona żarówka w lampie lub zapalony tealight w świeczniku podgrzewają klosz solny lampy czy świecznika. Efektem tego powstawanie jonów ujemnych. W pomieszczeniu tworzy się specyficzny mikroklimat, neutralizujący jony dodatnie emitowane przez sprzęty elektryczne.
Dodatkowo lampa solna, podobnie jak przebywanie w komorach solnych, wspomaga leczenie dolegliwości górnych dróg oddechowych, przeziębień i kataru.
Urządzenia elektryczne, z których korzystamy na co dzień, są źródłami szkodliwych dla człowieka jonów dodatnich, czyli tzw. elektrosmogu. Szkodliwe działanie elektrosmogu, polegające na gromadzeniu się jonów dodatnich, powoduje pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach, co z kolei działa niekorzystnie na samopoczucie – tak fizyczne, jak i emocjonalne.
Czym jest lampa solna ?
Lampa solna to nic innego jak bryła soli z otworem do którego włożony jest trzpień przewodu przyłączeniowego z żarówką. Lampy solne wykonane są z soli kamiennej, czyli skały osadowej składającej się głównie z halitu, który charakteryzuje się niską łamliwością, łatwą rozpuszczalnością w wodzie oraz dobrą przewodnością cieplną.
Lampa solna posiada także podstawkę drewnianą, kamienną lub wykonaną z innego materiału, która jest przykręcona, albo przyklejona do bryły soli.
Kształty, oraz barwy lamp solnych są różne. Kolory od białych, po żółte, pomarańczowe, różowe, czy nawet niebieskie, brązowe oraz czerwone. Większość lamp z soli produkowanych jest w Pakistanie, choć oczywiście zdarzają się także na przykład lampy z soli polskiej czy ukraińskiej.
Lampa solna
Lampa solna w zależności od kategorii posiada różne kształty, oraz barwy od jasno żółtych po ciemno pomarańczowe, różowe czy nawet czerwone.
Lampy solne są produktami, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność z uwagi na jej ciekawy, estetyczny wygląd, oraz dodatkowe właściwości zdrowotne. Lampy poza jonizacją powietrza dają dodatkowe efekty wizualne, które są często używane w tzw. chromoterapii czyli leczeniu kolorami.
Lampa solna – jak przechowywać?
- lampa powinna być użytkowana w pomieszczeniach suchych, gdyż pod wpływem wilgoci lampy niszczeją za sprawą absorbowania wody z otoczenia przez sól (odpadają łazienki, piwnice, czy trzymanie lamp na zewnątrz)
- czyszczenie lampy solnej może odbywać się za pomocą odkurzenia jej, czy przetarcia wilgotną szmatką (wtedy lampa nabiera dodatkowego połysku)
- nie wolno wkładać lamp solnych do wody, gdyż może ona popękać poprzez wdarcie się wody do mikropęknięć, których często nie widać, a mogą znajdować się na lampie co jest rzeczą naturalną.
Lampa solna – działanie
Lampy wykonane z soli są nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale także posiadają inne, cenne właściwości. Najciekawsze i najważniejsze jest to, jak działa lampa solna – bryły soli kamiennej pod wpływem ciepła wydzielanego przez żarówkę, mają zdolność do emitowania ze swojej powierzchni jonów ujemnych, co przyczynia się do zachowania równowagi cząsteczek. Dodatkowo warto pamiętać, że sól kamienna zawiera różnego rodzaju minerały – m.in. lit, halit i selenit.
Lampa solna – na co pomaga?
Jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie może mieć ustawiona w pomieszczeniu lampa solna? Właściwości lecznicze, które wykazuje, dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych, ale emitowanie jonów ujemnych wpływa także na poprawę samopoczucia, poprawia koncentrację, ułatwia zasypianie oraz niweluje negatywny wpływ komputerów czy telewizorów na nasze zdrowie.
Lampy solne polecane są szczególnie osobom cierpiącym na alergie, ponieważ po pierwsze zawierają w swoim składzie cenne minerały, a po drugie chemiczna kompozycja soli kamiennej w naturalny sposób czyści powietrze z kurzu, cząsteczek grzybów czy pleśni, czyli po prostu lampy solne to naturalne jonizatory powietrza.
Co więcej, produkcja jonów ujemnych powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu wieczorem łatwiej nam usnąć, a w ciągu dnia nasza koncentracja jest na wysokim poziomie – co wspomaga efektywność pracy oraz nauki.
Wiele osób docenia także odprężające właściwości, jakie bez wątpienia posiada lampa solna. Na co pomaga jej delikatne światło? Dzięki niemu można szybko się wyciszyć i zrelaksować po ciężkim i męczącym dniu np. w pracy.
Lampa solna – przeciwwskazania
Brak jest konkretnych przeciwwskazań do stosowania lamp solnych. Jednak należy pamiętać, że duża ilość jonów ujemnych nie zawsze będzie korzystna i pożądana, ponieważ jednocześnie może się okazać, iż oprócz tlenu powstaje jeszcze trochę ozonu. Oczywiście mimo tego w żadnym wypadku nie należy się bać działania, którym charakteryzuje się lampa solna. Przeciwwskazania pojawiają się, kiedy mówimy np. o grotach solnych, ale mają one zupełnie inny wpływ na nasz organizm.
Sól kamienna w Kopalni Soli „Wieliczka”
Pierwsze lampy solne powstały w na początku XX wieku właśnie w Wieliczce za sprawą górników-rzeźbiarzy. Sól kamienną wydobywano na skalę przemysłową w wielickiej kopalni do 1992 roku. Obecnie wydobywa się ją jedynie okazyjnie na przykład podczas prowadzenia prac zabezpieczających w podziemnych komorach i korytarzach.
Świecznik z soli kłodawskiej
Kłodawskie świeczniki solne produkowane są z naturalnej soli kamiennej powstałej z odparowania mórz i oceanów 200-250 mln lat temu. Każdy świecznik produkowany jest ręcznie poprzez wyrzeźbienie odpowiedniego kształtu bryły solnej. Nie ma dwóch jednakowych – każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
Świecznik jest naturalnym jonizerem powietrza efektywnie podnosi poziom jonów ujemnych w pomieszczeniach. Efekt jonizacji powietrza wynika z jej właściwości fizykochemicznych. W świecznikach solnych efekt jonizacji jest dodatkowo zwiększony poprzez rozgrzanie kryształu soli znajdującą się wewnątrz świeczką. Takim działaniem świecznik poprawia jakość naszego otoczenia a tym samym naszego samopoczucia.
Jak działają lampy solne?
Lampy solne gwarantują prozdrowotne działanie.
Lampy solne zwalczają źle wpływające na zdrowie jony dodatnie, tworzące tzw. elektrosmog, który negatywnie wpływa na samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Elektrosmog powstaje przy różnego rodzaju elektrycznych urządzeniach, jak np. komputery lub telewizory – i to właśnie przy nich powinniśmy stawiać lampy solne, dzięki czemu poczujemy się lepiej. Działanie lamp solnych gwarantuje mnóstwo certyfikowanych oraz szanowanych homeopatów i bioenergoterapeutów na całym świecie, a dodatkowo popierające pozytywne działanie soli na zdrowie badania naukowe jasno wskazują, że mamy do czynienia ze świetnym, a jednocześnie znajdującym się w rozsądnym przedziale cenowym, specyfikiem, który wpłynie na jakość naszego codziennego życia i pozwoli nam z lepszym samopoczuciem spędzać każdy dzień.
Jak widzicie, lampy solne to gwarancja zdrowia, a dowodów na ich działanie jest bardzo dużo.
Rodzaje lamp solnych w sprzedaży
- Lampy solne naturalna – charakteryzują się nieregularną budową. Nie ma dwóch brył identycznych…
- Lampa rzeźbiona – Powstają one z bryły soli, która przechodzi etapy rzeźbienia oraz szlifowania…
- Lampa w koszu wiklinowym – Rozświetlone bryłki soli w lampach solnych w koszyczkach wiklinowych…
- Lampa solna na USB – Lampy solne z przyłączem USB są nowymi produktami na polskim rynku…
Lampa solna jest naturalnym jonizatorem powietrza, który efektywnie podnosi poziom jonów ujemnych w pomieszczeniach. Efekt jonizacji powietrza przez sól, wynika z odkrytych już wiele lat temu jej właściwościach fizykochemicznych. W lampach solnych efekt jonizacji jest dodatkowo zwiększony poprzez rozgrzanie kryształu soli znajdującą się wewnątrz żarówką. Dzięki temu lampa solna poprawia jakość naszego otoczenia, a tym samym naszego samopoczucia.
Siłę kryształów soli i ich uzdrawiającą moc znały już ludy pierwotne. Mężowie medycyny w Afryce, Indiach, kładli pieczołowicie wybrane bryłki w celach leczniczych choremu na głowę. Dla Germanów i Celtów siła soli krystalicznej służyła nie tylko medycynie, kryształki solne pochodzące z ziemi były dla nich „białym złotem”. Mogli nim zakonserwować upolowaną zdobycz, służyła trwałości środków żywności, które zachowywały na dłużej przydatność do spożycia.
Bioenergoterapeuci i homeopaci w Europie Zachodniej od dawna polecają lampy i świeczniki z soli krystalicznej jako wspomaganie w leczeniu alergii, astmy, chorób układu oddechowego i układu krążenia. Ze względu na swoje piękne i bogate kolory lampy solne są też wykorzystywane w terapii kolorami, czyli chromoterapii. Ich kojące światło pomaga osobom znerwicowanym i cierpiącym na bezsenność.