Czy ziemniaki mogą być słodkie? Oczywiście, do takich słodkich ziemniaków należą bataty o bardzo wysokiej wartości odżywczej i wspaniałych walorach kulinarnych. W naszym kraju znamy tradycyjne białe ziemniaki, ale już powoli pomarańczony ziemniak wchodzi do naszego menu domowego. A jakie walory odżywcze posiada? Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, a znane były już w czasach prehistorycznych. Do Europy przywiózł je Krzysztof Kolumb. Bataty nie posiadają praktycznie tłuszczu, ale posiadają niezbędny błonnik. Zawierają również beta-karoten (prowitamina A), który stanowi ponad 200 proc. RDA. Ponadto znajdziemy w nich spore ilości manganu, miedzi, witaminy C i kwasu pantotenowego (witaminy B5).
Skąd pomarańczowy kolor ziemniaka? Od dużej ilość karotenoidów, a głównie beta-karotenu, który ludzki organizm jest zdolny przekształcać w witaminę A. Ponadto beta-karoten hamuje utlenianie cholesterolu, chroni grasicę przed niepożądanym działaniem wolnych rodników oraz zmniejsza ryzyko chorób serca.
Słodkie ziemniaki zawierają dużą ilość witamin z grupy B, takie jak: biotyna, tiamina, pirydoksyna, ryboflawina, niacyna oraz kwas pantotenowy. Tym samym idealnie wpływają na lepszy metalolizm organizmu. Mają też wady. Zawierają szczawiany, które nie są wskazane dla osób z problemami dróg moczowych.
Oprócz walorów leczniczych posiadają wyjątkowe walory kulinarne. Mogą być gotowane i pieczone. Pieczone najlepiej w piekarniku z małą ilością oliwy i ziół, pokrojone jak frytki. Nadają się do zup, kremów oraz sałatek. Posiadają słodki, dyniowy smak, idealny do słodkich potraw. Świetnie smakowo komponują się z bananami, cynamonem czy orzechami. Życzymy smacznego!